Beszámoló a
Bethlen Gábor Magyar Nyelviskola
vasárnapi csoportjának munkájáról
2024/25-ös tanév
Ahogy Rita Mae Brown mondta: “A nyelv egy kultúra térképe. Elmondja, hogy az
emberek honnan jönnek és hová mennek.”
Az idézet hűen tükrözi első félévünk magyar óráinak tartalmát. A következő kérdésre
kerestük a választ: “Mit jelent magyarnak lenni?” Egyik tanulónk azt mondta: “Magyarul beszélni.”
Bár a kérdés megválaszolása ennél sokkal összetettebb, a magyar nyelvtudás elhanyagolhatatlan jelentőségű.
Az idei magyar órák célja az írás-olvasás gyakorlása, a szövegértés, a helyesírás és a fluencia kialakítása. Mindez életkornak megfelelő, érdeklődés orientált, mindennapjainkban releváns és interaktív anyaggal történik.
30 tanuló vesz részt a vasárnapi személyes oktatásban, 2 csoportban. Mindkét csoport tevékenységének időtartama másfél óra. A csoportok elosztása kronológiai életkor és nem nyelvtudás szerint történik. A kutatások azt mutatják, hogy gyermekkorban ez a fajta csoportosítás sokkal hatékonyabb a tanulás szempontjából. Tanulóink heterogén tudása miatt nagyfokú differenciálás szükséges. Egyre több érdeklődés van magyarul keveset beszélő szülők részéről, így a jövőben külön csoport kialakítása szükséges, ahol a magyar nyelvet, mint idegen nyelvet tanítjuk.
Számos fellépésünk van az év folyamán, amelyeken való részvétel nem kötelező.
Egyrészt, ezek célja jelentős történelmi események megértése. Másrészt, nemcsak puszta memorizálást és reprodukciót jelentenek, hanem összefüggő darabok előadását, az egymásra figyelést és a nyelvtudás magasabb szintjének, az improvizálás készségének a fejlesztését.
Köszönjük a szülők fáradhatatlan odaadását, hogy szabadnapjukat feláldozva segítik gyermekük magyar oktatását. Külön köszönet önkénteseinknek, Sasvári Kendrának és Fülöp Karolinának, illetve KCSP-s ösztöndíjasunknak, Bánfi Katának, akik segítsége növeli munkánk
eredményességét, hiszen így minden diákra több egyéni figyelem jut.
Magyarosi Eszter
tanárnő